Ferie zimowe 2021. Czy dzieci mogą wychodzić z domu?

Czy dzieci mogą w ferie wychodzić z domu? Epidemia koronawirusa zdezorganizowała nie tylko nauczanie i pracę, ale także tegoroczną przerwę zimową. Nie można pojechać na narty, wybrać się na łyżwy, do kina ani na spotkanie w grupie znajomych. Czy w ogóle mogą w tym czasie wychodzić z domu? Wyjaśniamy.

Czy dzieci mogą wychodzić z domu w ferie?

Dzieci, które rozpoczęły zimową przerwę, nie mogą wyjechać w góry na ferie z powodu pandemii koronawirusa i obowiązującej kwarantanny narodowej. Wszyscy zostaliśmy objęci różnymi ograniczeniami i obostrzeniami. W tym roku ferie zimowe odbywają się w jednym wspólnym terminie dla wszystkich województw – trwają od 4 do 17 stycznia. 

Ferie zimowe 2021 w domu

Rząd zaleca, aby czas ten spędzić w domu, dlatego zostały zamknięte hotele, wyciągi narciarskie i inne obiekty turystyczne, ale też kina, galerie handlowe i różne obiekty sportowe. Panująca epidemia bardzo ograniczyła możliwości spędzenia wolnego czasu. Dzieci są w domach, uczą się zdalnie, mają mniej możliwości spotykania się z kolegami i wyjść czy uprawiania sportu. Rodzice starają się jakoś urozmaicić im czas, ale wybór jest mniejszy – można postawić na książki, naukę gry w szachy i rozmowy online z rówieśnikami. Rząd dopuszcza też możliwość zorganizowania półkolonii, ustalając jednak konkretne zasady.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Ograniczenia nadal będą obowiązywać. Początek ferii zimowych nie zniósł w pełni wcześniejszych zapisów, ale… W ferie zimowe, w godzinach od 8.00 do 16.00, dzieci poniżej 16. roku życia mogą wychodzić na dwór bez opieki osób dorosłych. Ta decyzja rządu znajdzie się w dzisiejszym rozporządzeniu Rady Ministrów. 

Ewelina