– Witajcie! To ja, Tinky Winky, największy Teletubiś! Mam fioletowe futerko i różową buzię. A na głowie trójkątną antenkę. Lubię się bawić z moimi przyjaciółmi, tańczyć, liczyć i spotykać na naszej łące różne dziwne zjawiska.

fioletowy stworek

Moją ulubioną zabawką jest czerwona torebka. Nigdy się z nią nie rozstaję!

Tinky Winky – największy Teletubiś – w oryginalnej wersji grany jest przez następujących aktorów: Dave Thompson, Mark Heenehan i Szymon Shelton, a w nowej serii przez Jeremiaha Krage’a. W polskim dubbingu głosu użycza mu Krzysztof Zakrzewski.

Według twórców serialu Tinky Winky otrzymał różowy kolor skóry mający utożsamiać bohatera z ludnością krajów europejskich

Czerwona torebka, którą nosi Teletubiś, stała się natomiast tematem szeroko komentowanym w mediach, zwłaszcza polskich. Ówczesna rzeczniczka praw dziecka zarzuciła twórcom serialu, że w ten sposób promują homoseksualizm.

  • największy Teletubiś
  • kolor: fioletowy
  • antenka: trójkątna
  • płeć: męska
  • przedstawiciel: Europejczyków (różowawa twarz)
  • zabawka: czerwona torebka

Tinky Winky jest spokojny i troskliwy. Jego dojrzała natura sprawia, że często odgrywa rolę opiekuna dla młodszych Teletubisiów. Mimo swojego wieku, nadal ma wiele dziecięcej radości i ciekawości, co czyni go ulubieńcem wielu młodych widzów.

Co mówią nasi mali czytelnicy o Tinky Winky?

Jaś, 3 lata: „Chciałbym być taki duży jak Tinky Winky. Babcia mówi, że nie urosnę, jak nie będę jadł zupy. A ja nie lubię zupy, bo jest niedobra. Lubię tylko frytki. Najbardziej z całego jedzenia”.

Zosia, 4 lata: „Tinky Winky ma fajną torebkę. Ja też chcę taką, ale mama mówi, że najpierw muszę nauczyć się sprzątać swoje zabawki. Nie rozumiem, co to ma do torebki. Lubię lody. Bardziej niż sprzątanie.”