Instrumenty muzyczne dla dzieci – co wybrać na prezent?

Szukasz pomysłu na prezent dla dziecka? Inspiracji jest wiele, ale może zamiast zabawek podarujesz mu coś pożytecznego? Instrument muzyczny może sprawdzić się jako zabawka, ale też zachęcić dziecko do rozwijania pasji i zdobywania umiejętności. Co jednak wybrać?

Jeśli chcesz, aby prezent był ładny, ale też rozwijał dziecko i spełniał jego oczekiwania, zastanów się nad wyborem instrumentu. Jest wiele dobrych propozycji muzycznych, które sprawią dziecku frajdę i pomogą mu w rozwoju. 

Instrument a wiek dziecka

Dla dziecka w wieku do 12 miesięcy. Dla najmłodszych sprawdzą się instrumenty proste. Dobrze byłoby też, gdyby można było nimi potrząsać, bo ma to duże znaczenie w zdolnościach manualnych dziecka będącego w tym wieku. Zwróć uwagę na jakość wykonania – muszą być one solidne. Jako wstęp do muzycznej przygody sprawdzą się: kastaniety, janczary, marakasy, grzechotki, guiro, mały ksylofon, kołatki itp. 

Dla dziecka w wieku do 2 lat. Dla odrobinę starszych wybór powiększy się także o inne instrumenty, m.in. bębenek do kręcenia, trójkąt, tamburyn, ksylofon, terkotki, pudełko akustyczne, dzwonki itp. Dla maluchów do 4. roku życia można też rozważyć zakup bębenka drewnianego, bębna afrykańskiego (tzw. djembe), cabasy, dzwonków, ukulele.

Dzieci będące w grupie wiekowej od 4 do 6 lat mogą też rozpocząć naukę gry na skrzypcach, dzwonkach na tubach lub też na popularnym keyboardzie. Warto rozważyć zakup któregoś z nich, aby sprawdzić, czy dziecko ma ukryty talent muzyczny.

Ewelina, foto: majolala / Pixabay