Pies rodzinny – TOP 5 ras

Szukasz psa rodzinnego? Jeśli masz ogród i dużą przestrzeń, a także dzieci, zdecyduj się na jedną z polecanych przez nas ras – może to być m.in. labrador, bokser lub bobtail. Poznaj je lepiej i zdecyduj, który stanie się członkiem Waszej rodziny i jej najlepszym przyjacielem.

Pupil idealny

Pies idealny dla rodziny z dziećmi powinien być spokojny, cierpliwy i wyrozumiały. Czuły psiak będzie świetnym towarzyszem zabaw i przyjacielem. Można z nim pograć w piłkę, powygłupiać się, wyjść na spacer – będzie też członkiem rodziny. Wiele ras spełnia te kryteria – poniżej wymieniamy przykładowe z nich.

Wyżły

Wyżły to spokojne, lojalne i czułe psy, idealna na psy rodzinne. Kochają bezgranicznie swojego właściciela i całą rodzinę. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebują przestrzeni i ruchu, ale ogólnie wyżły chętnie spędzają czas w domu. Pupile te są też łatwe w szkoleniu, w którym mogą wziąć udział wszyscy, również dzieci. Takie szkolenie jest ważnym doświadczeniem, a dla dziecka także nauką cierpliwości i odpowiedzialności.

Bobtail – owczarek staroangielski

Zjawiskowy pies o efektownej sierści, czyli bobtail, również jest oazą spokoju i sprawdzi się jako pies rodzinny. Wyrozumiały i cierpliwy w stosunku do dzieci, pozwoli im na zabawę, a także chętnie dołączy do nich! Wymaga przestrzeni oraz regularnej pielęgnacji – czesania i strzyżenia – ale warto go rozważyć. Czuły i towarzyski nie wie, co to agresja.

Labrador Retriever. Nadal jedną z najpopularniejszych ras jest Labrador Retriever. Uwielbiają swojego właściciela, są bardzo wesołe, pełne energii, zabawne, opiekuńcze i kochające bez żadnych ograniczeń. Potrzebują jednak ruchu, gdyż rozpiera je energia, a poza tym szybko tyją, jeśli nie mają możliwości wybiegania się. Codzienne dawki ruchu to konieczność, aby psiaki były szczęśliwe i w dobrej kondycji.

Poza tym warto zapamiętać, że lubią kopać, więc nie ma pewności, czy nie zniszczą ogrodu. Trzeba też zwracać na nie uwagę, gdyż są tak żywiołowe, że mogą podczas zabawy nie kontrolować się w pełni i na przykład skoczyć na malucha. Spokojniejszy będzie na pewno bobtail, o którym wspomnieliśmy już wyżej.

Golden Retriever. Podobne do labradorów pod względem temperamentu, ale nieco spokojniejsze – ich zaletą jest ogromna cierpliwość, dlatego doskonale sprawdzają się w rodzinach z małymi dziećmi. Na pewno nie zrobią maluchom krzywdy podczas zabawy. Wymagają jednak podstawowej pielęgnacji, gdyż mają dłuższą sierść niż labradory. Od kilku lat są popularne i również chętnie wybierane jako psy rodzinne.

Lena.k, f: 825545 / Pixabay