Alimenty na dziecko – jak się o nie ubiegać?

Zaległości osób, które są zobowiązane płacić alimenty wobec dzieci wynoszą ok. 10 mld złotych. Jak się starać o alimenty? Podpowiadamy poniżej.

Dane te są niepełne, bo do rejestru długów nie trafiają wszyscy rodzice, a jedynie ci, których dzieci otrzymują świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Resort sprawiedliwości zamierza jednak zdyscyplinować dłużników i wymusić na nich obowiązek spłaty alimentów – jest już pomysł, jak to zrobić.

Alimenciarze w Polsce to w 95 proc. ojcowie – potrafią „ukryć” majątek, czyli np. przepisać to, co mają, na członków rodziny, np. matkę czy kolejną żonę itp. Chętnie też wchodzą w układ z pracodawcą, by móc wykazać zaniżone dochody, pracują na czarno, wyjeżdżają za granicę itd.

Jeśli nie zaczną płacić alimentów, trafią do więzienia

Komornicy prowadzą 650 tys. spraw o zaległe alimenty w Polsce, a co rok liczba ta rośnie o kolejne 60 tys. Oznacza to, że około milion dzieci nie otrzymuje świadczeń, które im się należą. W dodatku część rodziców nie decyduje się zgłosić sprawy do sądu, a zatem statystyki są zaniżone.

Powody niezgłaszania sprawy do sądu są różne – jedne osoby nie chcą psuć stosunków rodzinnych, drugie ze strachu, a inne twierdzą, że wyrok niczego nie zmienia. W Polsce ściągalność alimentów jest niższa niż 20 proc. – w krajach Europy Zachodniej, dla porównania, aż 80 proc. Różnica jest ogromna, a zatem zmiany w polskim prawie są koniecznością.

Ewelina M. / pixabay / langll