Według najnowszych zaleceń warto poszerzać niemowlakowi dietę. Wiadomo że mleko przestanie być w pewnym momencie wystarczające. Rozszerzanie diety to konieczność – zobacz, jak to zrobić.
Zalecenia dotyczące żywienia i urozmaicenia diety dziecka zmieniają się – możesz inne porady usłyszeć od mamy, inne od siostry, a jeszcze inne znaleźć na ulubionym portalu poświęconym wychowaniu maluszka. Schemat żywienia niemowląt nie jest zatem stały i w razie potrzeby trzeba go sobie odświeżyć. Dlaczego rozszerzanie jadłospisu niemowlaka ma znaczenie? Podpowiadamy, co warto wiedzieć.
Rozszerzanie diety
Po miesiącach karmienia jedynie mlekiem ważnym etapem jest rozszerzanie diety o nowe produkty, tzw. uzupełniające. Pamiętaj jednak, że do końca 1. roku życia mleko powinno stanowić podstawę diety niemowlaka.
Najpierw warzywa, potem owoce
Rozszerzanie warto zacząć od warzyw – np. marchewki, dyni, ziemniaka itd., a dopiero później owoce – m.in. jabłka, gruszki, banany, morele, brzoskwinie. Można je podawać w formie zup krem, a owoce w postaci musu, następnie rozdrobnione i w kawałkach.
Czas na białko – mięso, ryby, jaja, nabiał
Do diety można też wprowadzić chude mięso – drób (indyk, kurczak), cielęcinę, królika itd., a także ryby oraz jajka. Są to cenne źródła pełnowartościowego białka. W następnej kolejności wprowadza się produkty mleczne, np. twarogi, jogurty naturalne itd. Mleko krowie i produkty z niego powstające, a także produkty zbożowe wprowadza się około 11–12 miesiąca.
Lena.k, f: PublicDomainPictures / pixabay