Koronawirus w Polsce. Jak zorganizować dziecku czas?

Koronawirus zdecydowanie nie pozwala funkcjonować każdemu z nas – dorośli mogą jednak zracjonalizować problem, trudniej wytłumaczyć dzieciom, dlaczego nie mogą chodzić do przedszkola i szkoły. Jak zorganizować im czas?

Zostań w domu 

Każde dziecko ma pokój wypełniony zabawkami, ale prędzej czy później, na pewno mu się one znudzą. Jeśli jest za małe, aby zorganizować sobie czas, musisz zająć się tym sam. Weź pod uwagę, że dla maluchów to również trudny czas i nowa sytuacja. Skoro nie ma rozrywek i nie może spędzać czasu z rówieśnikami, na pewno jest nerwowe i poirytowane – nie rozumie tej sytuacji. Zamiast się na nie denerwować, postaraj mu się pomóc, dobrze organizując Wasz wspólny czas. 

Spędź czas z rodziną

Decyzja o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół sprawiła, że wielu rodziców musi pracować z domu, ale też zapewnić dziecku opiekę. Jak pogodzić domowe obowiązki z firmowymi? Nie zawsze jest to łatwe, ale pomocne mogą być pomysły na zorganizowanie dziecku czasu. 

Warto spędzać czas wspólnie, z całą rodziną, organizując różne gry i zabawy. Pomysłów nie brakuje, a kilka z nich znajdziecie poniżej. Warto przypomnieć sobie także stare gry w ich odświeżonych wersjach – zachęcamy do lektury.

Pobudź dziecięcą fantazję. Aby dzieci nie korzystały podczas przymusowej „kwarantanny” jedynie ze smartfonów i telewizorów, warto pobudzić ich kreatywność i fantazję. W jaki sposób? Maluch może spróbować snuć opowieść o swojej ulubionej zabawce.

Opowiadanie. Jeśli jest już większy, niech opisze jej przygody. Warto też spróbować grać w znane gry, ale na nowych zasadach – przydadzą się zatem stare planszówki, które pewnie w każdym domu są na strychu albo w piwnicy. To również świetny sposób, aby poćwiczyć ortografię. 

Wspólne gotowanie. Połącz przyjemne z pożytecznym i wspólnie ugotujcie obiad – maluch będzie zachwycony, jeśli pomoże Ci przygotować swoje ulubione danie, np. naleśniki lub placki bananowe. A może upieczecie chleb, słodkie lub śniadaniowe bułeczki? Kto wie, może przy okazji odkryje swoją nową pasję?

Zabawy edukacyjne. Rozwijają i pobudzają – warto wprowadzić je do codzienności dziecka. Świetnie pogłębią wzajemne relacje rodzinne, ale też przyniosą wymierne korzyści. Przerwa od szkoły to nie koronawakacje, dlatego warto poza rozrywką zapewnić dziecku także dawkę nauki, ale podanej w atrakcyjnej formie. W Internecie można znaleźć wiele gier i zabaw edukacyjnych, są też specjalne i bezpłatnie dostępne platformy. 

Puzzle i inne gry. Wspólnie możecie układać puzzle na wyścigi, ale też odkryć uroki gier karcianych lub zagrać w chińczyka, ale na dwie kostki. 

Pamiętaj też, aby zachować spokój, bo dzieci są podatne na różne nastroje dorosłych i łatwo je przejmują. Stres, nerwowość i panika nie powinny nam towarzyszyć – warto też porozmawiać o sytuacji z dzieckiem i spróbować mu wyjaśnić, czym jest koronawirus, a także, jak powinno dbać o higienę, dlaczego na razie musicie spędzać czas jedynie w domu. Edukuj, baw się i zachowaj spokój.

Lena.k, yohoprashant / pixabay