AZS Atopowe Zapalenie Skóry – objawy i leczenie

Swędzenie, zaczerwienienie, sucha skóra? To może być atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS. To jedno z najczęściej spotykanych schorzeń dermatologicznych, dlatego podpowiadamy, jak sobie radzić z objawami.

Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest chorobą, która może dotknąć osoby w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci. Jest uznawane za jeden z najpoważniejszych problemów dermatologiczno-alergicznych, a jego leczenie jest czasochłonne i trudne. Najczęściej cierpimy na nie w dzieciństwie (aż 60% przypadków) i przed ukończeniem 5 roku życia (aż 90%). Częściej cierpią na nią dziewczynki, ale chłopcy przechodzą ją ciężej.

AZS – podstawowe objawy

Skłonność do AZS jest dziedziczna, dużą rolę w jej rozwoju maja predyspozycje genetyczne, ale czynniki zewnętrzne też przyczyniają się do występowania tego schorzenia i nasilania się objawów atopii. Może to być m.in. kurz, pyłki, sierść, konserwanty itd.

Objawy AZS są nieprzyjemne, nawracające, a dodatkowo mogą być bardzo intensywne. Jest to dokuczliwy świąd, zwykle w tych samych miejscach. U młodszych pacjentów AZS atakuje zwykle twarz i powieki, zgięcia łokciowe i podkolanowe, skórę głowy oraz okolice tułowia i pośladków. Wśród objawów jest też suchość skóry, zaczerwienienie i skłonność do zakażeń skóry. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Jak sobie radzić z AZS?

Podstawą jest regularna i prawidłowa pielęgnacja skóry, która pozwoli zredukować świąd i zaczerwienienie. Pomocne – ale nie zawsze możliwe – jest też unikanie nieświeżego powietrza, silnego stresu i gwałtownych zmian temperatur. Optymalna temperatura pomieszczeń to około 18-20 stopni Celsjusza i wilgotności 70-80 proc.

Nie powinno się też nosić ubrań z wełny, gdyż podrażniają delikatną i wrażliwą skórę. Należy prać w środkach przeznaczonych dla alergików, starannie płukać tkaniny i unikać stosowania środków zapachowych.

Lena.k

Fot. Jambula at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons