Przytulanie jest ważne!

Czuły dotyk świetnie wpływa na rozwój dzieci – dzięki przytulaniu maluchy stają się nie tylko pewniejsze siebie, ale nawet inteligentniejsze! Z zatem pamiętajmy, że im więcej czułości w okresie niemowlęcym, tym większa szansa, że nasze pociechy wyrosną na inteligentnych ludzi.


Dotyk to pierwszy zmysł, którym poznajemy świat. Warto zapamiętać, że pierwsze bodźce dotykowe zaczynamy odbierać około 8-10 tygodnia ciąży. W okresie dziecięcym zmysł dotyku jest najbardziej aktywny w procesach poznawczych, a mózg rośnie od dotyku i czułości.
Najważniejsze są pierwsze miesiące oraz lata, gdyż mózg rośnie i rozwija się najintensywniej w czasie pierwszych trzech miesięcy życia. Aż o 1 procent dziennie powiększa swoją wielkość. Ten najszybszy rozwój trwa do około 5. roku życia dziecka i w tym czasie mózg wyjątkowo potrzebuje czułości.
Badania na dzieciach, które około 2. roku życia trafiły do rodzin zastępczych lub adopcyjnych i otrzymały czułość, wykazały, że ich mózgi już nie wykazywały dużych odchyleń od mózgów ich rówieśników, którzy wychowywali się w normalnych rodzinach. Wykazano też, że różnica między mózgami dzieci, które były wychowywane w warunkach zapewniających im bezpieczeństwo i akceptację a dzieci, które były zaniedbywane (np. przemoc w rodzinie, domy dziecka i inne placówki wychowawczo-opiekuńcze) jest ogromna.
Dotyk oraz okazywanie bliskości ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Co więcej, przytulane dzieci stają się bardziej towarzyskie, pewne siebie, mają większe poczucie własnej wartości. Kojący dotyk reguluje nasz układ nerwowy.
Płaczące dzieci uspokajają się, gdy weźmiemy je na ręce i przytulimy. Poprzez dotykanie dostarczamy bodźców i wspomagamy rozwój mózgu oraz poznawczy. Jak wynika z badań, mózg rozwija się najbardziej właśnie w pierwszych latach życia. Należy zatem zadbać o spokój dziecka, niwelując też liczbę stresów.
Złe doświadczenia pokazują, że rozwijają się wtedy prymitywne części mózgu, a części odpowiadające za rozwój społeczny i empatię, a także naukę nowych umiejętności nie rozwijają się odpowiednio.
Właśnie dlatego tak istotne jest przytulanie, głaskanie, kołysanie itd. Dzieci pod tym względem zadbane mają duże szanse, aby być bardziej inteligentne i towarzyskie, otwarte na relacje z ludźmi, na poznawanie itd. Warto poświęcić zatem ok. 20 minut dziennie na przytulanie, noszenie itp. Zdecydowanie zwiększa się wtedy aktywność mózgu, w tym części odpowiadające za kontakty społeczne i umiejętność przyswajania informacji.

KarKw, foto:pixel1/Pixabay