Wartościowe bajki dla dzieci na YouTube — czy w ogóle są takie?

Choć wydaje się to niemożliwe, odpowiedź na pytanie zadane w temacie brzmi — tak. Sprawdźmy więc jak znaleźć je szybko i sprawnie?

Bajka bajce nierówna to prawda stara jak świat. Podobnie sprawa wygląda na najpopularniejszym kanale video świata. Oprócz wartościowych publikacji dla najmłodszych znajdziemy tam bardzo dużo bajkowego spamu, który charakteryzuje się szybko zmieniającymi obrazami, za którymi maluchowi ciężko jest nadążyć oraz wysokimi tonami, jakie wydają postacie. Badania opublikowane w uznanym czasopiśmie „Pediatrics” jasno mówią, że tego typu bajki sprawiają, że dzieci mają mniejszą zdolność zapamiętywania oraz koncentracji.

Jednak nie trzeba popadać w skrajność i w ogóle rezygnować z puszczania dziecku bajek z YouTube, szczególnie że w wielu sytuacjach, kiedy dziecko się nudzi i chcemy je jakoś zająć, jest to doskonałe rozwiązanie. Jednak należy wybierać je bardzo uważnie, kierując się kilkoma kryteriami. Dobre bajki powinny być zbudowane ze spokojnych obrazów. Bardziej mają przypominać bajki z naszego dzieciństwa niż te współczesne. Ponadto ważne jest, aby tempo ich akcji było podobne do tego, jakie dziecko może zaobserwować w normalnym codziennym życiu. Dobrze byłoby, aby były zrozumiałe dla dziecka pod względem językowym i jednocześnie, aby postacie wyrażały się poprawnie. Pozwoli to uniknąć wdrukowania nieprawidłowych nawyków językowych u dziecka.

Linia melodyczna użyta w takiej dobrej bajce powinna być harmonijna i spokojna. Ważne by całość przekazywała nie tylko odpowiednią dla dziecka historię, ale także zachęcała do twórczych zajęć po obejrzeniu bajki. To bardzo ważne, ponieważ dzięki takiemu przekazowi maluch będzie rozwijał swoją kreatywność i twórcze myślenie.

photo by Artworkids/pixabay