Jak wybierać odpowiednie bajki dla naszych najmłodszych?

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje wszystkich rodziców – jak wybierać bajki dla dzieci, aby je rozwijały i pobudzały do działania wyobraźnię?

Bajki spełniają w życiu naszych pociech niezwykle ważne role, dlatego kluczowe jest wybieranie ich z rozwagą. Tym bardziej że bajki, jakie pamiętamy z czasów naszej głębokiej młodości, dawno poszły w zapomnienie, a to, co aktualnie proponowane jest w mediach, często jest dla dzieci mocno nieodpowiednie. Pomimo iż dostęp do bajek jest znacznie prostszy – wystarczy przecież uruchomić YouTube. Jednak nie wszystko, co jest na nim dostępne, jest dla dziecka wartościowe.

Dlatego też zawsze to my powinniśmy wybierać, co dziecko obejrzy, a nie dawać mu tablet, żeby samo sobie czegoś poszukało i na chwilę się zajęło. Filmy animowane dla dzieci zawierać w sobie przemocy ani wulgarnego języka. Wszyscy wiemy, że tego dziecko nauczy się błyskawicznie i ani się obejrzymy, wzbudzi zażenowanie i karcące spojrzenia babci czy innej cioci. Bajki powinny być nie tylko rozrywką, ale także posiadać walory edukacyjne. Powinny rozwijać wyobraźnię, uczyć ważnych rzeczy tj. miłość, przyjaźń, rodzina, empatia, sprawiedliwość czy uczciwość. Ważne jest więc, by bohaterowie bajek kierowali się tymi wartościami w swoich działaniach. Ponieważ to właśnie do nich będą chciały się upodobnić nasze maluchy. Młodsze dzieci powinni oglądać bajki krótsze, ponieważ ich proces skupiania się jest jeszcze w fazie rozwoju.

photo by David_Do/pixabay